Saturday, Jun 8, 2019
Ana Sayfaİstanbul'da Alışverişİstanbul’un Kalbi Kapalı Çarşı

İstanbul’un Kalbi Kapalı Çarşı

grand bazaar Dünya’nın En Eski ve En Büyük Kapalı Çarşısı olan Kapalıçarşı Beyazıt, Mercan ve Nuriosmaniye arasında yer alıyor.
İçerisinde 24 Kapı, 5 Cami, 10 kuyu, 7 Çeşme 1 Şadırvan, 1 Mektep 1 Sebil, 4bin kadar dükkan, yaklaşık 66 cadde ve sokak buluyor.
11 Ana kapıdan en bilinenleri Beyazıt, Nuriosmaniye, Mahmutpaşa ve Kuyumcular’dır.
Gün içerisinde en yoğun anlarında yarım milyon kadar insana ev sahipliği yapan Kapalıçarşı’nın temeli 1461 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmaya başlanmıştır ancak asıl büyük bölümleri Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır.

Çarşı içerisindeki dükkanların tamamı aynı genişlikte olacak şekilde oluşturulmuş ve her bölümde ayrı meslek grupları işleyecek şekilde yapılandırılmıştır. Ancak günümüzde çoğunlukla kuyumcular, mücevheratçılar ve turistlerin ilgisini çeken ürünlerin satıldığı dükkanlara yerini bırakmıştır.
kapalı çarşı beyazıtVar olduğu her dönemde İstanbul’un kalbi olmayı başaran Kapalıçarşı halen İstanbul’un en büyük merkezlerindendir. İstanbul’un kalbi konumundaki bu büyük çarşıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Gelen aramalar:

  • kapalı çarşıyı gez
  • kapalı çarşı gez
Çocukluğunuz İsta
Boğaz'ın İncisi R
Makaleye Puan Verin
1YORUM
  • dilara / 10 Kasım 2013

    Gitmemek aptallik olur büyülüyor adeta.

YORUM YAPIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.