Protokollerin Sayfiyesi Beylerbeyi Sarayı

by İSTANBUL'DA GEZ !

beylerbeyi sarayıİstanbul Boğaziçi Köprüsünün hemen dibinde, İstanbul’un en kıymetli bölgelerinden birinde yer alan Beylerbeyi Sarayı’nın bulunduğu kıymetli yerin sayfiye alanı olarak kullanılması 17. yüzyıl Bizans İmparatorluğunda bir kilise ve ayazmaya kadar dayanmaktadır. Beylerbeyi Sarayı, 1865 yılında Sultan Abdülaziz tarafından dönemin ünlü mimarlarından Sarkis Balyan’a yaptırılan bir komplekstir. Sultan Abdülaziz, bu değerli alanda yaptırdığı Beylerbeyi Sarayını, Yazlık Saray ve konuk devlet başkanlarını ağırlamak için yaptırmıştır.

Beylerbeyi Sarayı, yapılış gayesinin getirdiği Yazlık Saray ve konuk devlet başkanlarını Osmanlı devleti zamanında olduğu gibi Cumhuriyet yıllarında da ağırlamaya devam etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘te diğer devlet başkanları gibi Beylerbeyi Sarayında az da olsa kaldığı bilinmektedir.

beylerbeyi-sarayiBeylerbeyi Sarayı’nın kompleks yapısı içinde Mermer köşk, Ahır köşk, Sarı köşk ve iki deniz köşkü barındırmakta olsa da Yazlık Saray asıl saray binası olarak yapılmıştır. Beylerbeyi Sarayı içerisinde 80x30m büyüklüğünde içinde sandalla gezilebilen büyük bir havuz ve tamamı Paris‘te tunçtan yapılmış hayvan heykelleri vardır.

Günümüzde Beylerbeyi Sarayı, İstanbul Boğaziçi Köprüsünün hemen dibinde yer alırken, Milli Saraylar bünyesinde yer almakta ve Müze olarak gezilebildiği gibi bu mükemmel İstanbul Boğaz manzarasında kahvaltı yapma imkanı da vardır. Beylerbeyi Sarayı Cafe&Restaurantı 09.00 – 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Beylerbeyi Sarayı Nerede, Nasıl gidilir ?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.