tarihi hamam

Tarihi Cağaloğlu Hamamı

by İSTANBUL'DA GEZ !

tarihi hamam Ayasofya Külliyesindeki kütüphanesine ve Aya Sofya Camiine gelir sağlamak için 1741 yılında, dönemin padişahı I. Mahmut’un yaptırdığı Cağaloğlu Hamamı, Mimar Süleyman Ağa çizmiş tarafından çizilmiş ve  Abdullah Ağa tarafından bina edilmiştir.

Cağaloğlu Hamamının olduğu yerde önceleri Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın bir sarayı vardı. Bu yapı 1740 senesinde yandıktan sonra bu saray yerine yapılmıştır. Kadınlar ve erkekler için ayrı bölümleri olan çifte hamamın, kadınlar çıkışı hamam sokağında, erkekler çıkışı cadde tarafındadır.
Osmanlı Dönemi’nde inşa ettirilen son büyük hamam ve en büyük çifte hamamlardan olma özelliğini taşıyan Cağaloğlu Hamamında daha önce rastlanmayan yenilikçi bir mimari benimsenmiştir.

İki Yüz Yetmiş İki yıldır ayakta duran Cağaloğlu Hamamı, günümüzde halen faaliyet gösterirken, çoğunluğu yabancı olmak üzere çok sayıda ziyaretçiye hizmet vermektedir.

tarihi cağaloğlu hamamıBir zamanlar Osmanlı ahalisinin, tarihin kirlerini attığı bu hamamda temizlenmek ve tarihin nemli kokusunu hissetmek çok farklı bir duygu ve tecrübe olacaktır.
Yerebatan Sarnıcının çok yakınında bulunan Cağaloğlu Hamamına gitmek istiyorsanız, Ayasofya ile Yerebatan Sarnıcını birleştiren sokaktan içeri girince yolun sağ tarafında 200 metre kadar ilerde bu tarihi hamam sizi sıcaklığı ile ağırlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.