Büyükada Şekercisi Candy Island

by İSTANBUL'DA GEZ !

büyükada-şekercisiİstanbul’un güzel sayfiye merkezlerinden Büyükada’nın yeni mekanlarından biri de Büyükada Şekercisi – Candy Island. Büyükada Şekercisi 2015 yazında adanın en renkli mekanlarından biri olarak açıldı. Yaklaşık bir yıldır da hizmet veriyor. Büyükada’nın ünlü balıkçıları, dondurmacıları ve lokmacısından sonra Büyükada Şekercisi müdavimleri olan yeni bir fenomen olmaya aday. 🙂

Büyükada Şekercisi, Eminönü ve Kadıköy’den Büyükada seferlerinin yapıldığı Turyol İskelesinin önündeki Özdemir sokağından yukarı doğru yürüdüğünüzde, ikinci köşe başında bembeyaz dekorasyonuna eklenen rengarenk objeleri ve şekerleri ile minik bir dükkan.

Genel olarak içeriğe baktığınızda alışveriş merkezlerinin içinde stand kuran şekerlemeciler gibi görünse de işin aslı öyle değil Büyükada Şekercisinde. Şeker, lokum ve çikolata çeşitleri yanında el yapımı limonataları, birbirinden farklı şekillerde elde edilen kahveleri, farklı tatlıları ve kahvaltısı ile leziz bir mekan.

İstanbul‘un karmaşasından kısa bir sürede kurtulup, Büyükada’nın minik sokakları, Büyükada Şekercisi – Candy Island’ın renkli ve enerjik dekorasyonu ile güzel bir deneyim yaşayacaksınız. Magnolia, Limonata ve Çilekli Limonata tarafımdan denenmiştir. Tavsiyemdir 😉

büyükada şekercisiBüyükada Şekercisinin Özel Tatları

Magnolia, Bebe bisküvisi, krema ve muz ile yapılan enerji patlaması içeren bir tatlı. Üstelik şirin tahta kaşıkları ile servis ediliyor.

Aşk İksiri, çilek ve çikolata yapılan bu tatlıda aşk kokusu var. Tam bir afrodizyak.

Çilekli Limonata, Limonata çilekle buluşursa ne mi olur ? Daha az asit, daha keyifli bir lezzet, harika bir renk…

Büyükada Şekercisinin Özel Yapım Kahveleri

cold brew coffeeCold Brew Demleme

Özellikle Japonya ve Güney Kore’de çok popüler olan bu kahve yapım tarzı oldukça zahmetli ve sabır gerektiriyor. Üç katmanlı birbirine kum saati gibi bağlı üç özel cam hazneden elde ediliyor. En üstteki cam bölmeye konan buzların erimesi, orta cam bölmede bulunan kahveyi demleyerek üçüncü cam bölmede demlenmiş halde ulaşması yaklaşık 12-14 saat arasında gerçekleşerek kahveyi hazır hale getiriyor. Viskiye benzeyen bir tadı olduğunu söyleniyor 🙂  Yumuşak için isteyenler için sütle de servisi mümkün.

syphon coffeeSyphon Demleme

Geçmişi 1841 Fransasına dayanan patentli bir kahve yapım şekli olan bu yöntemde, vakumlu düzenek kahveyi buhar basıncı ile düzenek içerisinde emerek geri bırakıyor ve özel demleme gerçekleşiyor.

chemex kahve demlemeChemex Demleme

Alman bir kimyager tarafından üretilen Chemex filtreleri katı maddeleri ve yağları daha fazla tutarak klasik demlemeyi biraz daha keyifli asistsiz bir hale getiriyor ve yumuşak bir içim sağlıyor.


aeropress coffee
Aeropress Demleme

Hava basıncının süreyi kısalttığı, daha az asit içeren bir yöntemdir ve keskin bir tat oluşturur.

vario60 coffeeHario V60 Demleme

Japon tasarımının bir örneği olup kahveyi bir girdap oluşturarak demler. Taze ve asidini hissettiren bir kahve tadı oluşturur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.