İstanbul Deniz Müzesi

by İSTANBUL'DA GEZ !

istanbul deniz müzesiTürkiye’nin Denizcilik alanındaki en büyük müzesi olma özelliği taşıyan İstanbul Deniz Müzesi, aynı zamanda Türkiye’nin ilk Askeri Müzesidir. İstanbul Deniz Müzesi, içerdiği koleksiyonlar ve çeşitliliği ile de Dünya’nın sayılı müzelerinden biridir. 20.000 adet eseri bünyesinde bulunduran Deniz Müzesi Beşiktaş İskelesi önünde ve hemen Dolmabahçe sarayı ile aynı yol üzerindedir.

1897 yılında dönemin Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa’nın emirleri, Miralay (Albay) Hikmet Bey ve Yüzbaşı Süleyman Nutku’nun büyük gayretleri  sonucu Tersane-i Amire’de (Osmanlı Devlet Tersanesi Kasımpaşa’da) küçük bir binada “Müze ve Kütüphane İdaresi” İsmi ile kurulmuştur. 2. Dünya savaşı sebebiyle koruma amaçlı Anadoluya taşınan eserler daha sonra yeniden İstanbul’a bu kez Dolmabahçe Camisi Külliyesine taşınmıştır. İstanbul Deniz Müzesi, 1961 yılında Türk Amirali Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa’nın anıtı ve türbesi yanında, bugünkü bulunduğu Beşiktaş İskele Meydanındaki yerine taşınmıştır.
Yeri gelmişken açıklama ihtiyacı duydum; Barbaros Hızır Hayrettin Paşa kendi vasiyeti üzerine Beşiktaş İskele Meydanındaki Türbesinde toprağa verilmiş, ve başucunda sürekli bir kandil yakılmasını vasiyet etmiştir. Türbeyi ise Mimar Sinan Klasik Osmanlı üslubu ile inşa etmiştir. İstanbul Deniz Müzesinin de bugünkü yerinde inşa edilmesinde Barbaros Hayrettin Paşa’nın Türbesinin de etkisi olduğu aşikar.

Ana binası 3 katlı olan İstanbul Deniz Müzesi içerisinde; 4 ana galeri, 2 oda, 2 sanat galerisi, 2 fuaye, çok amaçlı salon, çocuk odası, sinevizyon odası bulunmaktadır. İstanbul Deniz Müzesi aynı zamanda özel toplantıların, sempozyumların da yapılabileceği alanların kiralanabildiği bölümlere sahiptir. tarihi kadırga

İstanbul Deniz Müzesi eserleri nelerdir diye düşünmeye başladıysanız hemen açıklayalım. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı İstanbul Deniz Müzesi Komutlanlığı’nın kontrolündeki müzede. Türk ve Dünya denizliğine ait parçalar yer almaktadır.

Eski kayıklar, Tarihi Gemi Maketleri, Kadırgalar, Savaş aletleri ve silahlar, Fenerler, Sancaklar, Mühürler, Atatürk Kayıkları, Saltanat Kayıkları, Gemi Baş Figürleri, Saatler, Seyir Aletleri, Sualtı eserleri, Denizcilik üniformaları gibi eserler sergilenmektedir.

İstanbul Deniz Müzesini öğrenciler Ücretsiz ziyaret edebilirken, Yetişkinler için 6,5 TL ziyaret ücreti alınmaktadır.
Pazartesi günü kapalı olan İstanbul Deniz Müzesi, 09.00 – 17.00 arasında ziyaret edilebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?