İstanbul Pera Müzesi

by İSTANBUL'DA GEZ !

pera müzesiSuna ve İnan Kıraç Vakfı’nın nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla 8 Haziran 2005’te açılan Pera Müzesi, özel bir müzedir.

Restoratör Mimar Sinan Genim’in hazırladığı proje çerçevesinde, 2003-2005 döneminde  Tepebaşı’ndaki tarihi Bristol Oteli’nin doğal yapısı korunarak modern ve donanımlı bir müze olarak inşa edilen binasında Pera Müzesi sanatseverlere hizmet etmektedir.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri”, “Oryantalist Resim” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını ve bu koleksiyonların temsil ettiği değerleri, ; yayıncılık ürünleri, sergiler, eğitim etkinlikleri, sözlü etkinlikler ve bilimsel çalışmalar aracılığıyla kamuyla paylaşmakta, gelecek nesillere  aktarmayı görev edinmiştir.

Pera Müzesi, açıldığından günümüze her yıl ulusal ve uluslararası eğitim ve sanat kurumlarıyla işbirliği yaparak genç sanatçıları destekleyen sergiler de düzenlemektedir. Tüm sergilerini kitaplar, sözel etkinlikler ve çocuk eğitim programlarıyla da desteklemektedir. Dönemsel programları ve etkinlikleriyle dikkat çeken Pera Film ise konuklara ve sinema meraklılarına, klasiklerden bağımsız filmlere, animasyon ve belgesellere uzanan, kimi zaman sergilere paralel kapsamlı gösterimler düzenlemektedir.

Türkiye’nin en nitelikli, öncü ve sevilen müzelerinden biri olmayı nitelikli faaliyetleri ile başaran Pera Müzesi, kentin bu çok canlı bölgesinde çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet vermektedir.

Pera Müzesi, Tepebaşı Meşrutiyet Caddesi 65 numarada..

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?