mehmet akif ersoyun öldüğü ev

İstiklal Caddesi’nde Ünlülerin Apartmanı

by İSTANBUL'DA GEZ !

mehmet akif ersoyun öldüğü evİstanbul’un ünlülerini ağırlayan ve bir protokolü andıran Mısır Apartmanı, Acara Sokak ile İstiklal Caddesinin kesiştiği yerde 1910 yılında yapılmıştır.
Mısır prensi Abbas Halim Paşa kendisi için kışlık bir konak yaptırmak istemiş ve bu konağı Ermeni mimar Hovsep Aznavuryan’a yaptırmıştır. Şimdi akıllara gelen soruyu duyar gibiyim; “hani burası Mısır Apartmanı idi, nereden çıktı konak.”
Evet yapımında 6 katlı bir konak olan Mısır Apartmanında, en altta dükkanlar ve üzerindeki evden oluşuyordu.  Art nouveau tarzı ile inşa edilen konağın inşa malzemelerinin bir çoğu Fransa’dan getirilmiştir ve 4,5 yıllık bir sürede yapım tamamlanmıştır.

Abbas Halim Paşa’nın ölümünden sonra varisleri tarafından katları kiraya verilen bir apartman haline dönüştürülmüştür.
Kiraya verilmeye başlanan Mısır Apartmanı sakinleri de ünlülerden oluşmaya başlamıştır. Bir katına şair ve yazar Mithat Cemal Kuntay, Bir katına da, Mısır’dan gelen ve burada 10 yıl kalan İstiklal Marşının şairi Mehmet Akif Ersoy yerleşir ve Hayatının kalan 6 ayını burada geçirir. Mısır Apartmanının 2. katında son nefesini verir.
Apartmanın diğer bir katına yerleşen  Shiloah, İsrail dış işlerinde görevli bir memurdur. Dolaysıyla bu apartmanın bu dairesinde bolca  doğu, siyaset ve İsrail’den bahsedilir olmuştur. Bu konuşmalardan haliyle istihbarattan  İsrail’in ünlü MOSSAD’ı doğar.

Mısır Apartmanı 1940’lı yıllarda dönemin ünlü iş adamlarından Hayri İpar’a satılmıştır. İpar, binaya 3 katlık bir ruhsat almış ancak sadece 2 kat daha ilave etmiştir. Asansör de eklenen binada zemin kattan binildiğinde 8. kata kadar asansör de bulunmaktadır.

Hayri İpar’ın Brezilya’ya yerleşmesi ile bakımsız kalan Mısır Apartmanına 2000 yılında %70’ini satın alan Koray İnşaat sahip çıkmış ve binanın tamamı restore edilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te binayı ziyaret edenlerdendir. Atatürk, dişcisi olan Sami Günzberg’in muayenehanesi Mısır Apartmanındadır ve bu sayede Atatürk apartmanı ziyaret etmiştir.

Bugün Mısır Apartmanındaki çeşitli katlarda restoran, tiyatro, sanat galerileri, lokaller ve çalışma ofisleri bulunuyor.

İstanbul’un nadide eserlerinden ve ilk betonarme binalarından olan Mısır Apartmanı İstiklal Caddesindeki görülmeye değer yerlerdendir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.