ayak izi şerifi

Hz. Muhammed (S.A.V.) Ayak İzi Şerifi

by İSTANBUL'DA GEZ !

ayak izi şerifiSultan 1. Abdülhamit’in Türbesi’ni kaleme almamın en önemli sebebiyle başlamak istiyorum. Türbe‘nin en özel köşesi kuzey duvarında yer alan İslam Peygamberi, İnsanların En Güzelli ve Ahlaklısı Hz. Muhammed (s.a.v.) Ayak İzi Şerifi yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun 27. Padişahı Sultan 1. Abdülhamit, nazik ve halkını seven bir lider olarak bilinirdi. İstanbul’da çıkan büyük yangında itfaiye işlerini bizzat yönetmesi ve genel olarak halkı dinlemesi ile de herkesin beğeni ve takdirini toplayan bir padişah olarak tarihteki yerini aldı.

Mimariye olan düşkünlüğü ile İstanbul’a bir çok eser kazandıran Sultan 1. Abdülhamit, bir cami yaptırmak istemiş ancak, Eminönü’ndeki Yani Cami‘nin olması sebebiyle bu camiye imaretler eklemeyi daha uygun görmüştür. Sultan 1. Abdülhamit’in Yeni Cami’ye eklediği Medrese, Kütüphane, Çeşme, Sebil’den geriye sadece bugün Yeni Cami arkasında bulunan Türbesi kalmıştır.

Sultan 1. Abdülhamit’in türbesinde şehzadeler, sultanlar yanı sıra oğlu 4. Mustafa’nın da sandukası yer almaktadır.

Sultan 1. Abdülhamit Türbesi ziyarete açık olup, kapısında ki görevli tarafından sürekli Kuran-i Kerim okunmaktadır.

İnanan kardeşlerimiz, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’e Salavat getirirse ve Türbedeki ecdadımızın ruhuna bir Fatiha okuyarak hediye ederlerse görevimizi yapmış oluruz diye düşünüyorum.

sultan 1. abdülhamit türbesi    1. abdülhamit türbesi    1. abdülhamit türbesi

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.