Pitoresk İstanbul

by İSTANBUL'DA GEZ !

pitoresk istanbulBazı şehirler vardı ki şairlerin, ressamların, aşıkların şehridir. Kitaplar, şiirler, hikayeler, efsaneler yazılır, en güzel renkleri bir araya getirip tuvale işleyen ressamı bile sanatçı yapar. O ressamı belki de tanımanıza sadece bir şehir vesile olur. İstanbul işte bu şehirlerden…

Ressam Seyyahlar, 200 yıl sonra İstanbul Beşiktaş’taki Deniz Müzesi‘nde bugün açılacak çok özel bir sergide bir araya geliyor. Pitoresk İstanbul. (12 Mart – 22 mayıs)

Basitçe Pitoresk’i açıklayacak olursak; bir resmin Dev Dijital ekranlarda ziyaretçilere gösterilmesidir. Sadece 60 cm’lik bir tabloda görebileceğiniz sanat eserini, dev dijital ekranlarda gözden kaçan bir çok ayrıntısı ile kendinizi tablonun içinde hissedeceğiniz bir şekilde ziyaretçilerin beğenisine yeniden sunmaktır.

pitoresk-istanbulBiraz daha bilimsel olarak açıklamak gerekirse; sanat eserlerinin objelerin oldukları yerde zamanla çevreyle bütünleşmeleri, birleşmeleri, birbirlerine bir şeyler kattıktan sonra yepyeni bir yoruma kavuşmaları anındaki enstantenelerdir. Pitoresk ayrıca, sadece müze ve nadide koleksiyonlarda bulunabilen gravür ve tablolar büyütüldüğünde ortaya çıkan farklı detay ve yeni tatlarla ziyaretçilerine sunuluyor.

Pitoresk İstanbul’da ise amaç yüzyıllar öncesinden gelen resimleri dev ekranlarda, çok daha yakından ve ressamın resminde gizlediği tüm ayrıntılarıyla yeniden beğeniye sunmakla birlikte, günümüz İstanbul‘u ile geçmişin İstanbul‘u arasındaki o gizemli değişimi keşfetmek de diyebiliriz.

Örneğin, bir dönem şehrin su ihtiyacını karşılayan Bozdoğan Kemeri, bugün taşların arasından çıkan otları, çiçekleri ile dev bir saksı, altından geçen araçları ile tünel görevi görüyor İstanbul için. Fakat asıl amacı bu muydu ? Hayır elbette. Ancak, zaman ve mekan Bozdoğan Kemerini bu enstantene içine sokmak durumunda kaldı.

Pitoresk İstanbulpitoresk İstanbul‘da 19. yüzyılın ressam seyyahlarından Bartlett, Schranz, Allom, Melling, Lewis ve Ayvazovski’nin gözünden canlanan İstanbul, “dijital seyahatnameler” olarak dev boyutlu perdelerde Deniz Müzesinde yaklaşık iki ay boyunca İstanbul Deniz Müzesi Barbaros salonunda canlanacak.

Pitoresk İstanbul sergisi 12 Mart – 22 Mayıs 2016 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek, sergi biletleri için Tıklayın !

 

Pitoresk Nerede, Nasıl Gidilir ?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.