Baylan; İstanbul’un En Eski Pastanesi

by İSTANBUL'DA GEZ !

bebek-baylanİstanbul’da boğazın sularına uzansanız dokunacağınız, harika bir boğaz manzarasına sahip, günün her öğününe uygun yiyecekler ve yapmayı en iyi bildikleri şey olan tatlıları ile İstanbul’un en eski pastanesi Baylan. Baylan’ın Bebek’teki harika şubesi İstanbul‘da gezerken uğramak isteyeceğiniz lezzet mekanları listesinde ilk sıralarda yer alacağından emin olabilirsiniz.

Baylan İstanbul 1923

Bebek Baylan’a başlamadan önce size “Baylan” kalitesinin geçmişinden ve İstanbul tarihindeki öneminden kısaca bahsetmek istiyorum.

baylan-bebekBaylan Pastaneleri 1923’te Beyoğlu’nda açılan ilk şubesiyle İstanbul‘un ilk pastanesi olmasa da günümüze kadar gelen en eski pastanesi olmayı başarabilmiş köklü bir işletme. O günlerde “Loryan” ismiyle başlayan yolculuk, 1934 yılında “Baylan” olarak değiştirilecek ve 1950 ve 1960’lı yılların Türk Edebiyatının en önemli kalemlerinin buluşma ve tartışma yeri olacaktır. Atilla İlhan, Behçet Necatigil, Peyami Safa, Orhan Kemal, Cemal Süreyya, Haldun Taner gibi bir çok isimi ağırlayan mekandan çıkarak sayfalara aktarılanlar için “Baylancılar Akımı” ifadesi bile kullanılmaya başlayacaktır.

baylan bebek macaronBaylan, günümüzde kahvaltıdan yemeğe çeşitli öğünler ve lezzetleriyle çok beğenilse de kurulduğu dönemlerde; Çikolata, Turta ve Pastalarıyla ünlenmiş, Kakao ve kremanın dansıyla Batılı pasta örneklerini İstanbulluya sunmaya başlamıştır. Karaköy, Kadıköy‘de de şubeler açmıştır ancak, bence hiç biri İstanbul’da olduğunuzu gözünüzün içine sokan harika manzarası ile Bebek Baylan gibi değil. Günümüzde ise sadece Kadıköy ve Bebek şubeleri hizmet vermektedir.

Baylan denince akla gelen bazı lezzetler var elbette. Avusturya pastacılık geleneğinin örneklerinden Trüf, Baylan’ın Avrupa pastanelerinde bugün bile “Coupe Baylan” olarak menülerde yer alan dondurmalı icadı; Kup Griye, Parfe’nin harika örneklerinde; Adisababa, Kestanenin Baylan’daki yorumu Montebianco, Karamel, Macaron ve diğer nice süper lezzeti ile Baylan bir İstanbul Klasiği.

Baylan Bebek‘e günün hangi vaktinde uğrarsanız uğrayın mutlaka ağzınıza layık bir menü ile karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Başlangıçları, Atıştırmalıkları, Ana Yemekleri, Salataları, Şarapları ve tabii ki tatlıları…

En iyi bildikleri iş tatlılar ve pastalar olduğu gibi benim de ilk denediklerim tatlılar ve pastalardı. Ancak, diğer gelip geçen menülere baktığımda da görünüşleri ve sunumları oldukça iyiydi. Bir sonraki denememizi elbette kahvaltı üzerinde yapacağım. Ancak, inanın kahvaltı bahane İstanbul’un manzarası şahane !

Baylan Bebek Nasıl Nerede, Nasıl Gidilir ?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?